Veliki broj građana se u svakodnevnom životu “susreće” sa prekršajnim sudovima koji sude u prekršajnim postupcima gde utvrđuju prekršajnu odgovornost fizičkog ili pravnog lica, odnosno preduzetnika (Prekršaji su najlakša vrsta kažnjivih dela u našem pravu te se i najveći broj građana susreće sa ovim postupcima).
Do sada, ukoliko ste hteli da saznate u kom je stadijumu Vaš prekršajni postupak, koje su radnje u postupku preduzete, koje odluke je doneo sud, koja pismena su primljena itd., morali ste da idete do konkretnog prekršajnog suda i te informacije tražite na šalteru nakon mukotrpnog čekanja u redu.
Predanim radom svih službenika Odseka za e-pravosuđe i uz podršku ministra, čekanje u redovima, zarad dobijanja informacije o predmetima prekršajnih sudova je prošlost. Uz pomoć podrške USAID-ovog projekta JRGA, uspostavili smo praćenje prekršajnih predmeta preko Inteneta(Tok predmeta Prekršajnog apelacionog suda, tok predmeta prekršajnih sudova). Veb aplikacija za tok predmeta je prilagođena za pretragu putem mobilnih telefona i tableta (responsiv design– aplikacija se prilagođava veličini ekrana sa kojeg se pristupa), te praktično informaciju možete dobiti na bilo kom mestu koristeći samo mobilni telefon koji ima pristup Internetu.
Ova aplikacija je nadogradnja postojeće aplikacije za vođenje predmeta koju koriste prekršajni sudovi (SIPRES) i postojećeg Registra neplaćenih kazni koji je umnogome doprineo punjenju budzeta i boljoj naplati nenaplaćenih kazni (Povećanje iznosi neverovatnih 745%). SIPRES je izgrađen na open source .NET tehnologiji u kojoj programira veći broj ljudi u Srbiji i za sada se pokazao vrlo dobro.
Planiramo dalje unapređenje svih ovih sistema, kako bi građani i advokati mogli potpuno da ostvare uvid u sva skenirana dokumenta u predmetima, ali i da elektronskim putem komuniciraju sa sudovima, i obrnuto. Prvi na redu je pilot projekat e-filing sa Upravnim sudom, a nakon toga i spuštanje aplikacije na sve sudove (roll out).
Podsetimo se da je Ministarstvo pravde u oktobru prošle godine omogućilo praćenje predmeta preko Interneta za Vrhovni kasacioni sud, Upravni sud i apelacione sudove, dok je krajem 2010. godine uspostavljeno praćenje predmeta osnovnih, viših i privrednih sudova. Sa ovim se konačno omogućava da se svi sudski predmeti prate preko Interneta i to na jednom mestu, čime se značajno štedi vreme i novac, kako građana, tako i sudova, a sama informacija dobija se na mnogo bolji i lakši način.
Dole šalteri, živeo Internet!