Процесом дигитализације ускладићемо и унапредити транспарентност и функционисање правосудног система. У наредним годинама реално је да остваримо три важна циља употребом електронског правосуђа:
Први корак ка ефикасном електронском правосуђу је централно дневно извештавање о раду свих правосудних органа, које ће бити доступно јавности и надлежним органима, коришћењем напредних пословно аналитичких алата. Почећемо од дигитализације рада свих јавних тужилаштава и установа за извршење кривичних санкција у Републици Србији, а потом се окренути и ка централизацији свих релевантних регистара и евиденција у правосуђу.
Увођење система електронске доставе и електронске огласне табле судова је други важан корак у побољшању рада постојећег система правосуђа. Електронска комуникација између државних органа и органа правосуђа ће у пракси значити да ће се стотине хиљада папира који су достављани традиционалним путем, заменити електронском разменом података. То не само да ће довести до драстичних уштеда у буџету Републике Србије, већ ће резултирати и знатним убрзавањем судских и тужилачких поступака. Поред тога, путем интернет сервиса „Е-суд“, биће омогућена електронска размена између страна у поступку и суда, што поново води до уштеда у новцу и времену како грађана тако и државе. Електронске огласне табле судова допринеће, на стандардизован начин, бржем и једноставнијем информисању и лакшем спровођењу процесних радњи.
Трећи кључни циљ односи се на битно унапређење рада Државног правобранилаштва, уз истовремено успостављање ефикасних система за надзор над радом правосудних професија. Јавним бележницима ће бити омогућен бржи приступ подацима Републичког геодетског завода (РГЗ), што ће довести до веће правне сигурности и боље пословне климе у Републици Србији. Ово ће такође умногоме утицати на ранг Србије на „Doing Business“ листи Светске банке и биће координисана активност неколико ресора у Влади Србије. Предстоји нам омогућавање повезивања јавних бележника и јавних извршитеља са базама података којима располажу све институције од значаја за њихов рад, а све у циљу повећања њихове ефикасности, као и редовно вршење надзора над њиховим радом. Крајњи циљ је унапређење правне сигурности, квалитета и ефикасности поступака који су пренети овим правосудним професијама у надлежност.