Brži pravosudni postupci uz pomoć elektronske razmene podataka

Od danas su svim pravosudnim organima (sudovi, javna tužilaštva) kao i pravosudnim profesijama sa javnim ovlašćenjima (javni beležnici i javni izvršitelji) dostupni u zatvorenoj pravosudnoj mreži na Pravosudom informacionom sistemu podaci o prebivalištu, boravištu i istorijatu prebivališta. To je rezultat projekta elektronske razmene podataka koje je Ministarstvo pravde započelo još 2015. godine, dok je konkretan Protokol sa Ministarstvom unutrašnjih poslova koji je predvideo ovaj set podataka za razmenu potpisan 31.7.2017. godine. Protokol predviđa još dosta setova za razmenu, koji će proed prebivališta, značajno ubrzati mnoge sudske i druge pravosudne postupke. Postupci će se ubrzati jer sve radnje u nastavku su zamenjene jednim klikom miša:

  1. Sudija zastaje sa postupkom i izdaje nalog da se prebivalište pribavi od MUP-a;
  2. Izrađuje se dopis MUP-u,
  3. Dopis se frankira, stavlja u koverat i ekspeduje Pošti(pri tome se plaćaju poštanski troškovi);
  4. Dopis iz Pošte fizički stiže MUP;
  5. Preduzima se radnja sortiranja pristiglih dopisa i dostavljanja nadležnoj službi;
  6. Službenik MUP-a postupa po zahtevu
  7. Još jedna runda štampanja dopisa, frankiranja, ekspedovanja, itd..

Za to vreme prođe 3-6 meseci a postupak “stoji”. Ako se pogreši JMBG vraćamo se ponovo na tačku 1.

Takođe, pored prebivališta iz MUP-a, koriste se još podaci o privredim subjektima iz APR-a, podaci o osiguranju iz Centralnog registra za obavezno socijalno osiguranje, podaci o prekršajnoj osuđivanosti iz prekršajnih sudova i podaci o licima koji izdržavaju kaznu zatvora u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija.

U toku februara planiramo da omogućimo i izvode iz matičnih knjiga rođenih, umrilih i venčanih koji građani više neće morati sami da pribavljaju kada idu u sud ili kod javnog beležnika…

Sigurnost ovog sistema je mnogo veća od nekadašnjeg rada jer je pristup dozvoljen samo ovlašćenim licima u pravosudnom organu, uz menjanje lozinke svaka dva meseca, dok se lice fizički moraju nalazite u sudu odnosno javnom tužilaštvu(podaci nisu na Internetu niti se sa Interneta može pristupiti sistemu), pri tome se čuvaju svi logovi ko je kada i za koji predmet proveravao koje podatke uz još sigurnosnih aspekata koje ne bih posebno ovde pominjao.

Verujem da će ovaj sistem pored značajnog ubrzanja postupka, za šta je nabolji primer Osnovni sud u Novom Sadu koji je koristeći ove alate smanjio broj izvršnih predmeta za skoro trećinu (O tome ću posebno pisati), dovesti do značajnih materijalnih ušteda pre svega u poštarini, štampi ali i ljudskim resursima.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.